Koncert, który obudził wspomnienia

Koncert w Miejskim Domu Kultury był pięknym przeżyciem. Młodzi artyści, Joanna Hort – wokal, Piotr Kopietz – akordeon, narracja, Jarema Jarosiński – instrumenty perkusyjne, Orkiestra Retro, przygotowali utwory francuskich znakomitości: Edith Piaf, Dalida, Charles Azanvour. To była uczta dla uszu. Zespół, doskonale przygotowany, zdobył serca publiczności. A tej było niemało. Były bisy, brawa, okrzyki zachwytu. Uroczy wieczór. Warto było tam być.

Chcę jednak dodać coś bardzo osobistego. Ten koncert otworzył jeszcze jedne drzwi moich wspomnień. Francuskie piosenki, ich piękna interpretacja. Chwilami łzy cisnęły się do oczu. I akordeon. Nie byle jaki, bo „guzikowy”. Teraz mało kto potrafi na takim zagrać. Ostatni raz słyszałam taki instrument na weselu mojej cioci na Zbójnej Górze w latach 60-tych. Na dodatek był na pedały.

I właśnie dzisiaj, na koncercie, ten instrument poruszył mocno moje wspomnienia.

Akordeon towarzyszył mi przez całe życie, był, jak codzienność, bo … był. Tata potrafił zagrać na nim wszystko, w młodości dyrygował orkiestrą, grając równocześnie na akordeonie. Potem akordeon był zawsze z nami. Od dziecka poznawałam w domu standardy operetki, światowe przeboje muzyczne – także z okresu międzywojennego, piosenki polskie i zagraniczne. Szczególnie podobały mi się piosenki Edith Piaf. Poznawałam piosenki ludowe i kolędy. Tata opowiadał o artystach i o piosenkach. Mówiło się tylko: tata, zagraj to i to. I tata grał. Od roku nie ma nam już kto zagrać. I właśnie podczas dzisiejszego koncertu uzmysłowiłam sobie, jak to jest, że mając coś obok siebie, uważamy to za oczywiste i naturalne, oraz, że tak będzie zawsze. Teraz wiem, że nie będzie i nie zawsze. W takiej chwili budzi się w człowieku bolesna tęsknota. Tym bardziej mocno odbierałam cudowny koncert z akordeonem i francuskimi piosenkami. Uświadomiłam sobie, jak bardzo mi tego brakowało i jak dobrze się poczułam słuchając świetnej muzyki w doskonałym wykonaniu.

Marzenko, dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s