Alicja na rozdaniu nagród NIKE za 2017 rok

brown book page
Photo by Wendy van Zyl on Pexels.com

W niedzielę, 7 października br. miałam przyjemność uczestniczyć w uroczystości wyboru najlepszej książki roku. Po raz 22 została przyznana prestiżowa nagroda literacka NIKE. Uroczystość odbyła się w  przepięknej scenerii Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Spośród 20 nominowanych do nagrody książek, we wrześniu wybrano 7 książek finalistek. Oto ich tytuły i autorzy:

„Sendlerowa. W ukryciu” – Anna Bikont

„Druga ręka” – WojciechBonowicz

„Rejwach” – Mikołaj Grynberg

„Stance” – Jerzy Kronhold

„Pamięć operacyjna” – Ewa Lipska

„Mikrotyki” – Paweł Sołtys

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem”- MarcinWicha

Jury, pod przewodnictwem prof. Marka Zaleskiego, uznało za najlepszą książkę 2017 r. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy. Na tę pozycję literacką głosowali również czytelnicy. Nieczęsto się zdarza, że w kwestii wyboru było zgodne zarówno jury, jak i czytelnicy.

Laudację wygłosił prof. Marek Zaleski. Cytuję: „Uczynić to, co prywatne sprawą publiczną, nie jest wielką sztuką. Ale uczynić to, co prywatne sprawą zbiorową – już tak. Umiejętność czynienia z tego, co prywatne, rzeczy zbiorowej posiada wielka literatura. Marcin Wicha pokazał właśnie, że poznał ten sekret”.

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem,” to książka pełna refleksji na temat życia i odchodzenia najbliższej osoby. Jest zbiorem krótkich tekstów, napisanych prostym językiem. Poświęcona zmarłej matce i trudnych relacjach autora z nią. Pamięć o niej zostaje zamknięta w przedmiotach i wspomnieniach. To dobra literatura. Godna polecenia.

Zwróciłam również uwagę na inną książkę, „Mikrotyki”. Jest to debiut prozatorski Pawła Sołtysa. Krzysztof Varga tak o niej napisał: „Są to opowiadania niebywale skondensowane, ornamentowane tak wielką liczbą oszałamiających porównań i metafor, że czytać je trzeba bardzo uważnie, napawając się bogactwem językowej wyobraźni Sołtysa”.

Przeczytajmy te książki, będą dobrą okazją do spotkania w ramach Klubu Dobrej Książki i wymiany naszych ocen, myśli i spostrzeżeń.

Alicja Raczyńska

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s