Na te Święta

IMG_20190415_171324

I w tym roku poszłyśmy z życzeniami świątecznymi do Seniorów. Obdarowałyśmy starsze osoby naszymi pisankami i przygotowałyśmy smakowitą kolację.

IMG_20190415_172645
Sałatka miała ogromne powodzenie

Były rozmowy, wzruszenia, a nawet śpiewy i taniec z przytupem. I w zasadzie, w tym miejscu, można  byłoby zakończyć relację z przebiegu spotkania, gdyby nie … emocje.

IMG_20190415_171307
Częstujemy pyszną kolacją (przepraszam za jakość, ale jeszcze nie byłam na kursie fotografii)

No bo, co poczujesz, gdy stara kobieta ze łzami w oczach zaczyna całować Cię w rękę tylko dlatego, że poświęciłaś jej 15 minut? Co poczujesz, widząc łzy wzruszenia w umęczonych chorobą oczach? Jak zareagujesz, gdy kobieta z demencją zapyta, jak ma zjeść takie duże jajko (te, które przyniosłyśmy, ze styropianu)? Czy myślisz, że Ciebie taka starość ominie? Czy można oswoić nieznaną przyszłość? Jak uporać się z falą najróżniejszych myśli o starości, która okazuje się taka okrutna dla wielu i nieludzka? Czy można obecnym i przyszłym seniorom pomóc?

W jaki sposób poradzić sobie z dławieniem w gardle na widok dwudziestu bezradnych istot, skazanych na całodobową pomoc innych? Przykro mi, że to nie jest pogodna opowiastka o spotkaniu, które przecież samo w sobie było bardzo wzruszające i urocze. Bo widzisz, w takim miejscu, zwłaszcza w takim przedświątecznym czasie myśli się o przemijaniu i czymś więcej, niż o pomalowanych jajkach w koszyczku czy żurku na obiad. Bo zaczynasz zastanawiać się, że problem opieki nad osobami niedołężnymi ze starości jest problemem mega wielkim. Sprawa finansowani opieki nad seniorami, wbrew już istniejącym rozwiązaniom, jest niewystarczająca i mikroskopijnie mała w stosunku do rosnących potrzeb i możliwości finansowych starzejącego się społeczeństwa. Brak miejsc w domach opieki w ramach NFZ, poziom świadczenia tych usług, wysokie koszty w placówkach prywatnych, przerastających wysokość rent i emerytur o 100 procent dochodu seniorki czy seniora, do tego wszędzie niemal brak osób zajmujących się potrzebami emocjonalnymi i psychicznymi osób starszych, wszystkie te elementy tworzą zatrważająco smutny obraz starości. Żeby starość nie oznaczała siedzenia grupy staruszków przez 16 godzin na dobę w salce z ryczącym telewizorem, drzemiących od leków uspokajających, żeby trwało dla tych ludzi jeszcze życie: rozmowa, uważność na nich, gry planszowe, opowiadania, wspólne czytanie książek, pośpiewanie piosenek z młodości, kontakt ze „zdrowym” światem w postaci choćby wyjścia do sklepu czy na koncert w domu kultury! A tymczasem jest rzeczywistość.

Nasze realia pokazują, że nie ma systemowego rozwiązania tego narastającego z roku na rok problemu. Być może jednego z najtrudniejszych do rozwiązania, nie tylko ze względu na konieczność ogromnych nakładów finansowych, ale także z uwagi na naszą mentalność. Czy tak trudno do programu szkolnego wprowadzić przedmiot od najmłodszych klas, nazwijmy go, „opieka rodzinna” i uczyć dzieci, a potem młodzież wszystkiego, co dotyczy pielęgnacji, higieny, emaptii, współczucia itp.? Jeśli oglądacie filmy indyjskie, to pewnie zauważyłyście pewną scenę, która powtarza się w wielu filmach Bollywood, a mianowicie scenę, gdy syn, córka, czy ktokolwiek z młodszego pokolenia, siada przy starszej osobie i … uciska mu nogi, masując od stóp do ud w sposób odruchowy. Prosta czynność, a tak wiele przynosząca korzyści.

Dlatego każde działanie, także oddolne, właśnie takie, jakie my – ProKobiety –  podejmujemy, przygotowując systematycznie dwa razy do roku spotkania z prezentami i spędzonym czasem z seniorami w domach seniora, jest małym, ale cennym kamyczkiem poprawiającym sytuację seniorów.

Osoby zainteresowane tematyką dyskryminacji seniorów, zachęcam do przeczytania omówienia tego zagadnienia pod wpisem: Ageizm – dyskryminacja ze względu na wiek na blogu.

Kończąc, pragnę serdecznie podziękować za nadsyłane na maila życzenia świąteczne i także życzyć Wesołych Świąt! I Kochane, Kochani! Pamiętajcie o Seniorach! Przecież tacy będziecie!

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s