Na Wilię

 

christmas tree with baubles
Photo by freestocks.org on Pexels.com

Czas jakby przyspieszył. Rozglądam się dookoła, widzę zagonionych ludzi, pędzące samochody, kolejki w sklepach. Rano auta podjeżdżają pod miejscowy kościół, dzieciaki w rękach trzymają świece i spieszą do wejścia. Za nimi energicznym krokiem maszerują rodzice, czasami babcia. Idą Święta. W tym przedświątecznym zabieganiu, szumie reklam, pośpiechu, gotowaniu, pieczeniu, sprzątaniu jakby coraz mniej czasu na refleksję, po co to wszystko? Dlaczego co roku o tej samej porze dzieje się na całym świecie tak wiele przygotowań, szykowania? W różnych nurtach chrześcijaństwa obchodzimy ten radosny moment nawet w innym dniu, ale przesłanie jest takie samo. Cieszymy się z kolejnej rocznicy narodzin dzieciątka Jezus. Piękna to tradycja. Nasza – polska, przesiąknięta jest obrzędowością ludową, wyniesioną z małych wiosek i miasteczek, przeniesiona do miast, do dzisiaj  wszechobecna w naszych domach. I najprawdopodobniej nigdzie nie ma tak, jak u nas. Oczywiście, w każdym regionie kraju jest nieco odmiennie, specyficznie dla danego miejsca, lecz wszędzie zasiada się do wieczerzy po pierwszej gwiazdce na niebie, wszędzie stoi dodatkowy talerz na stole, leży sianko pod obrusem, a o północy biegnie się na pasterkę. Nie może zabraknąć na stole opłatka.

Przypominam sobie Wigilie spędzone w innym kraju. Starałam się wówczas jeszcze bardziej pieczołowicie oddać klimat tego szczególnego wieczoru i Świąt Bożego Narodzenia. Zawsze mogłam liczyć na wsparcie Polskiej Misji Katolickiej, która rozsiana na całym świecie wspiera rodaków. Ten szczególny charakter Wigilii odczułam mocno właśnie tam, z dala od kraju. Pewnie niejedna z Was ma podobne przeżycia. Rozumiecie więc, jak takie chwile są ważne dla Polonii i Polaków rozsianych po różnych kontynentach. To coś więcej niż tylko przeżycie religijne, to także mocna więź z kulturą, a przede wszystkim z naszą tradycją. Daje poczucie tożsamości i bliskości z krajem, z rodakami. W tamtych latach zawsze ów pusty talerz okazywał się potrzebny dla niespodziewanego gościa. I najczęściej były to osoby o innej kulturze, a nawet religii, jak również niewierzący. Wszyscy wychodzili od nas zdumieni, że można tak pięknie przeżywać świąteczny czas, w sposób im nieznany. Widziałam w oczach naszych Gości spokój, nasycenie ogniem naszego domowego ogniska i naszej miłości. Z zachwytem słuchali naszych kolęd, smakowali polskie przysmaki, z szacunkiem obserwowali nasze religijne rytuały. Coś, co dla większości z nas jest podniosłym, acz oczywistym świętem był dla tych ludzi nowym przeżyciem. W takich chwilach dopiero można lepiej odczuć, czym jest dzielić się miłością w dniu Jego narodzin.

Wesołych, spokojnych, przyjaznych i dobrych Świąt Bożego Narodzenia

składa Bożena

 

2 Comments

 1. Bożenko, jak zawsze pięknie piszesz. I tym razem Twój tekst od serca poruszył moje serce do tego stopnia, że czytając go płakałam wzruszona. Przed oczami jak w kalejdoskopie miałam wspomnienia minionych lat, świątecznych przygotowań, rodzinnych Wigilii i w duszy radość.
  Od sześciu lat jest to dla mnie czas gdy smutek miesza się z radością. Naprzemiennie łzy bo brak naszej Mamuśki Blanki i łzy szczęścia bo w ciągu ostatnich pięciu lat zostałam dwa razy babą moich dwóch skarbów – wnuczek Niny i Laury. Z jednej strony święta te już nie cieszą mnie tak jak kiedyś. Ale dla dzieci osuszam łzy i raduję się aby kiedyś one miały dobre i ciepłe wspomnienia o świętach, tradycji, domu, rodzicach i o uśmiechniętej babie oczywiście też.
  Życzę wszystkim – rodzinie, przyjaciołom, znajomym
  i nieznajomym spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.
  Halina Krogulska

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s